🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now


















Nourison 2000 Lacquer Traditional Indoor Area Rug
| Colors: | Lacquer |
|---|---|
| Construction: | Handmade |
| Material: | Face: 80% New Zealand Wool / Face: 20% Silk / Warp: 80% New Zealand Wool / Warp: 20% Silk / Warp: Cotton |
| Pile: | High Pile |
| Pile Height: | 0.75" |
| Styles: | Traditional |
| Backing: | Cotton |
| Made In: | China |
| Thickness: | 0.75" |
Select Title
From $399.00
Nourison 2000 Lacquer Traditional Indoor Area Rug—
$399.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Colors: | Lacquer |
|---|---|
| Construction: | Handmade |
| Material: | Face: 80% New Zealand Wool / Face: 20% Silk / Warp: 80% New Zealand Wool / Warp: 20% Silk / Warp: Cotton |
| Pile: | High Pile |
| Pile Height: | 0.75" |
| Styles: | Traditional |
| Backing: | Cotton |
| Made In: | China |
| Thickness: | 0.75" |























