🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now





















Broomfield 1145 Hand Tufted Blue Wool Rug
| About: | A traditional vintage Persian-style rug with a modern twist. This beautiful rug is hand tufted with 100% wool, making it extremely durable and long-lasting. It's also available in various shapes and sizes including round, square, runner, oval, hearth The subtle colors of blue and tan are perfect for any traditional decor. |
|---|---|
| Collection: | Littleton |
| Colors: | Tan, Taupe, Dark Red, Teal, Light Gray, Medium Gray |
| Construction: | Hand Tufted |
| Material: | Face: 100% Wool |
| Pile: | Medium Pile |
| Pile Height: | 0.39" |
| Styles: | Traditional |
| Backing: | Canvas |
| Made In: | India |
| Thickness: | 0.87" |
| Price Range: | $$$$$ (Affordable) |
Select Title
From $38.15
Original: $109.00
-65%Broomfield 1145 Hand Tufted Blue Wool Rug—
$109.00
$38.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| About: | A traditional vintage Persian-style rug with a modern twist. This beautiful rug is hand tufted with 100% wool, making it extremely durable and long-lasting. It's also available in various shapes and sizes including round, square, runner, oval, hearth The subtle colors of blue and tan are perfect for any traditional decor. |
|---|---|
| Collection: | Littleton |
| Colors: | Tan, Taupe, Dark Red, Teal, Light Gray, Medium Gray |
| Construction: | Hand Tufted |
| Material: | Face: 100% Wool |
| Pile: | Medium Pile |
| Pile Height: | 0.39" |
| Styles: | Traditional |
| Backing: | Canvas |
| Made In: | India |
| Thickness: | 0.87" |
| Price Range: | $$$$$ (Affordable) |























