š Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now


Herion Beige and Ivory Traditional Border Pattern Wool Handmade Area Rug
| About: | Introduce sophisticated style and comfort to your home. This piece is crafted from Wool using hand knotted construction available in Beige, Sandstone, Pale Blue, Taupe with traditional style Made in Turkey. |
|---|---|
| Collection: | Gilles |
| Colors: | Beige, Sandstone, Pale Blue, Taupe |
| Construction: | Hand Knotted |
| Material: | Face: 80% Wool / Face: 20% Cotton |
| Pile: | Low Pile |
| Pile Height: | 0.12" |
| Styles: | Traditional |
| Made In: | Turkey |
| Thickness: | 0.3" |
| Fringe Length: | 1.6" |
| Price Range: | $$$$$ (Premium) |
$2,799.65
Original: $7,999.00
-65%Herion Beige and Ivory Traditional Border Pattern Wool Handmade Area Rugā
$7,999.00
$2,799.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| About: | Introduce sophisticated style and comfort to your home. This piece is crafted from Wool using hand knotted construction available in Beige, Sandstone, Pale Blue, Taupe with traditional style Made in Turkey. |
|---|---|
| Collection: | Gilles |
| Colors: | Beige, Sandstone, Pale Blue, Taupe |
| Construction: | Hand Knotted |
| Material: | Face: 80% Wool / Face: 20% Cotton |
| Pile: | Low Pile |
| Pile Height: | 0.12" |
| Styles: | Traditional |
| Made In: | Turkey |
| Thickness: | 0.3" |
| Fringe Length: | 1.6" |
| Price Range: | $$$$$ (Premium) |























