š Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now










Kaysar Oil Green Checkered Washable Area Rug
| About: | Add an elevated touch of texture and warmth to any room. This piece is crafted from Polyester using machine woven construction available in Blue Multi with checkered pattern, checkered style Made in Turkey. |
|---|---|
| Brand: | Hauteloom |
| Collection: | Kaysar |
| Colors: | Off White, Petrol Blue |
| Construction: | Machine Woven |
| Material: | 50% Polyester / 50% Polypropylene |
| Pile: | Medium Pile |
| Pile Height: | 0.35" |
| Styles: | Contemporary |
| Backing: | Cotton |
| Machine Washable: | Yes |
| Made In: | Turkey |
| Thickness: | 0.39" |
| Price Range: | $$$$$ (Most Affordable) |
Select Title
From $24.15
Original: $69.00
-65%Kaysar Oil Green Checkered Washable Area Rugā
$69.00
$24.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| About: | Add an elevated touch of texture and warmth to any room. This piece is crafted from Polyester using machine woven construction available in Blue Multi with checkered pattern, checkered style Made in Turkey. |
|---|---|
| Brand: | Hauteloom |
| Collection: | Kaysar |
| Colors: | Off White, Petrol Blue |
| Construction: | Machine Woven |
| Material: | 50% Polyester / 50% Polypropylene |
| Pile: | Medium Pile |
| Pile Height: | 0.35" |
| Styles: | Contemporary |
| Backing: | Cotton |
| Machine Washable: | Yes |
| Made In: | Turkey |
| Thickness: | 0.39" |
| Price Range: | $$$$$ (Most Affordable) |























