š Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now










Kaysar Brown Checkered Washable Area Rug
| About: | Create a welcoming atmosphere with this elegant addition. This piece is crafted from Polyester using machine woven construction available in Burnt Orange, Medium Purple with checkered pattern, checkered style Made in Turkey. |
|---|---|
| Brand: | Hauteloom |
| Collection: | Kaysar |
| Colors: | Off White, Medium Brown |
| Construction: | Machine Woven |
| Material: | 50% Polyester / 50% Polypropylene |
| Pile: | Medium Pile |
| Pile Height: | 0.35" |
| Styles: | Contemporary |
| Backing: | Cotton |
| Machine Washable: | Yes |
| Made In: | Turkey |
| Thickness: | 0.39" |
| Price Range: | $$$$$ (Most Affordable) |
Select Title
From $24.15
Original: $69.00
-65%Kaysar Brown Checkered Washable Area Rugā
$69.00
$24.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| About: | Create a welcoming atmosphere with this elegant addition. This piece is crafted from Polyester using machine woven construction available in Burnt Orange, Medium Purple with checkered pattern, checkered style Made in Turkey. |
|---|---|
| Brand: | Hauteloom |
| Collection: | Kaysar |
| Colors: | Off White, Medium Brown |
| Construction: | Machine Woven |
| Material: | 50% Polyester / 50% Polypropylene |
| Pile: | Medium Pile |
| Pile Height: | 0.35" |
| Styles: | Contemporary |
| Backing: | Cotton |
| Machine Washable: | Yes |
| Made In: | Turkey |
| Thickness: | 0.39" |
| Price Range: | $$$$$ (Most Affordable) |























