š Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now













Kazuma Green Washable Area Rug
| About: | Add an elevated touch of texture and warmth to any room. This piece is crafted from Polyester using machine woven construction available in Kelly Green with checkered pattern, checkered style Made in Turkey. |
|---|---|
| Brand: | Hauteloom |
| Collection: | Kazuma |
| Colors: | Gray Green, Green |
| Construction: | Machine Woven |
| Material: | 50% Polyester / 50% Polypropylene |
| Pile: | Medium Pile |
| Pile Height: | 0.35" |
| Styles: | Contemporary |
| Backing: | Cotton |
| Machine Washable: | Yes |
| Made In: | Turkey |
| Thickness: | 0.39" |
| Price Range: | $$$$$ (Most Affordable) |
Select Title
From $69.00
Kazuma Green Washable Area Rugā
$69.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| About: | Add an elevated touch of texture and warmth to any room. This piece is crafted from Polyester using machine woven construction available in Kelly Green with checkered pattern, checkered style Made in Turkey. |
|---|---|
| Brand: | Hauteloom |
| Collection: | Kazuma |
| Colors: | Gray Green, Green |
| Construction: | Machine Woven |
| Material: | 50% Polyester / 50% Polypropylene |
| Pile: | Medium Pile |
| Pile Height: | 0.35" |
| Styles: | Contemporary |
| Backing: | Cotton |
| Machine Washable: | Yes |
| Made In: | Turkey |
| Thickness: | 0.39" |
| Price Range: | $$$$$ (Most Affordable) |























