š Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now



Konani Washable Area Rug
| About: | Introduce sophisticated style and comfort to your home. This piece is crafted from Wool using hand woven construction with contemporary style Easy-care, and Made in India. |
|---|---|
| Collection: | Konani |
| Colors: | Tan, Camel, Sandstone |
| Construction: | Hand Woven |
| Material: | Face: 80% Wool / Face: 20% Cotton |
| Pile: | High Pile |
| Pile Height: | 0.75" |
| Styles: | Contemporary |
| Machine Washable: | Yes |
| Made In: | India |
| Thickness: | 0.85" |
| Price Range: | $$$$$ (Affordable) |
Select Title
From $89.00
Konani Washable Area Rugā
$89.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| About: | Introduce sophisticated style and comfort to your home. This piece is crafted from Wool using hand woven construction with contemporary style Easy-care, and Made in India. |
|---|---|
| Collection: | Konani |
| Colors: | Tan, Camel, Sandstone |
| Construction: | Hand Woven |
| Material: | Face: 80% Wool / Face: 20% Cotton |
| Pile: | High Pile |
| Pile Height: | 0.75" |
| Styles: | Contemporary |
| Machine Washable: | Yes |
| Made In: | India |
| Thickness: | 0.85" |
| Price Range: | $$$$$ (Affordable) |























