š Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

Kyvyne Traditional Handmade Area Rug
| About: | Add an elevated touch of texture and warmth to any room. This piece is crafted from Wool using hand tufted construction with traditional style Made in India. |
|---|---|
| Collection: | Jeneth |
| Colors: | Ivory, Sandstone, Taupe, Sage, Rose |
| Construction: | Hand Tufted |
| Material: | Face: 100% Wool |
| Pile: | Medium Pile |
| Pile Height: | 0.5" |
| Styles: | Traditional |
| Backing: | Canvas |
| Made In: | India |
| Thickness: | 0.75" |
| Price Range: | $$$$$ (Affordable) |
Select Title
From $27.65
Original: $79.00
-65%Kyvyne Traditional Handmade Area Rugā
$79.00
$27.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| About: | Add an elevated touch of texture and warmth to any room. This piece is crafted from Wool using hand tufted construction with traditional style Made in India. |
|---|---|
| Collection: | Jeneth |
| Colors: | Ivory, Sandstone, Taupe, Sage, Rose |
| Construction: | Hand Tufted |
| Material: | Face: 100% Wool |
| Pile: | Medium Pile |
| Pile Height: | 0.5" |
| Styles: | Traditional |
| Backing: | Canvas |
| Made In: | India |
| Thickness: | 0.75" |
| Price Range: | $$$$$ (Affordable) |























