š Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now


Tufape Modern Minimalist Handmade Area Rug
| About: | Create a welcoming atmosphere with this elegant addition. This piece is crafted from Wool using hand tufted construction with contemporary style Made in India. |
|---|---|
| Collection: | Emerin |
| Colors: | Purple, Slate Gray |
| Construction: | Hand Tufted |
| Material: | Face: 100% Wool |
| Pile: | Medium Pile |
| Pile Height: | 0.48" |
| Styles: | Contemporary |
| Backing: | Canvas |
| Made In: | India |
| Thickness: | 0.75" |
| Price Range: | $$$$$ (Affordable) |
Select Title
From $79.00
Tufape Modern Minimalist Handmade Area Rugā
$79.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| About: | Create a welcoming atmosphere with this elegant addition. This piece is crafted from Wool using hand tufted construction with contemporary style Made in India. |
|---|---|
| Collection: | Emerin |
| Colors: | Purple, Slate Gray |
| Construction: | Hand Tufted |
| Material: | Face: 100% Wool |
| Pile: | Medium Pile |
| Pile Height: | 0.48" |
| Styles: | Contemporary |
| Backing: | Canvas |
| Made In: | India |
| Thickness: | 0.75" |
| Price Range: | $$$$$ (Affordable) |























