








Feizy Waldor Modern Watercolor - Brown/Tan/Ivory Area Rug
| About: | Bring a refined, inviting layer to your space with this rug. This piece is crafted from Polypropylene using machine made construction available in Eggplant with contemporary, casual style Made in Turkey. |
|---|---|
| Collection: | Waldor |
| Colors: | Tan, Ivory, Gold, Brown |
| Construction: | Machine Made |
| Material: | Face: Polypropylene / Face: Polyester / Warp: Jute |
| Pile: | Low Pile |
| Pile Height: | 0.39" |
| Styles: | Contemporary |
| Backing: | Jute |
| Made In: | Turkey |
| Thickness: | 0.39" |
| Price Range: | $$$$$ (Affordable) |
Original: $89.00
-65%$89.00
$31.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| About: | Bring a refined, inviting layer to your space with this rug. This piece is crafted from Polypropylene using machine made construction available in Eggplant with contemporary, casual style Made in Turkey. |
|---|---|
| Collection: | Waldor |
| Colors: | Tan, Ivory, Gold, Brown |
| Construction: | Machine Made |
| Material: | Face: Polypropylene / Face: Polyester / Warp: Jute |
| Pile: | Low Pile |
| Pile Height: | 0.39" |
| Styles: | Contemporary |
| Backing: | Jute |
| Made In: | Turkey |
| Thickness: | 0.39" |
| Price Range: | $$$$$ (Affordable) |























