š Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

Wolven Ivory Chunky Looped Weave Cottage Farmhouse NZ Wool Handmade Area Rug - Clearance
| About: | Create a welcoming atmosphere with this elegant addition. This piece is crafted from NZ Wool using hand woven construction available in Ivory, Dove Gray, Pearl with transitional, traditional style Made in India. |
|---|---|
| Collection: | Jauhar |
| Colors: | Ivory, Dove Gray, Pearl |
| Construction: | Hand Woven |
| Material: | Face: 88% NZ Wool / Face: 12% Jute |
| Pile: | High Pile |
| Pile Height: | 0.78" |
| Styles: | Transitional,Traditional |
| Made In: | India |
| Thickness: | 0.78" |
| Price Range: | $$$$$ (Premium) |
Select Title
From $34.65
Original: $99.00
-65%Wolven Ivory Chunky Looped Weave Cottage Farmhouse NZ Wool Handmade Area Rug - Clearanceā
$99.00
$34.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| About: | Create a welcoming atmosphere with this elegant addition. This piece is crafted from NZ Wool using hand woven construction available in Ivory, Dove Gray, Pearl with transitional, traditional style Made in India. |
|---|---|
| Collection: | Jauhar |
| Colors: | Ivory, Dove Gray, Pearl |
| Construction: | Hand Woven |
| Material: | Face: 88% NZ Wool / Face: 12% Jute |
| Pile: | High Pile |
| Pile Height: | 0.78" |
| Styles: | Transitional,Traditional |
| Made In: | India |
| Thickness: | 0.78" |
| Price Range: | $$$$$ (Premium) |























