š Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now












Dennard Viscose&wool Area Carpet
| About: | Add an elevated touch of texture and warmth to any room. This piece is crafted from Bamboo-Derived Rayon using hand woven construction available in Black White with contemporary style Made in India. |
|---|---|
| Collection: | Dennard |
| Colors: | Black, Ivory |
| Construction: | Hand Woven |
| Material: | Face: 60% Viscose / Face: 40% Wool |
| Pile: | No Pile |
| Styles: | Contemporary |
| Made In: | India |
| Thickness: | 0.25" |
| Fringe Length: | 3" |
| Price Range: | $$$$$ (Affordable) |
Select Title
From $24.15
Original: $69.00
-65%Dennard Viscose&wool Area Carpetā
$69.00
$24.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| About: | Add an elevated touch of texture and warmth to any room. This piece is crafted from Bamboo-Derived Rayon using hand woven construction available in Black White with contemporary style Made in India. |
|---|---|
| Collection: | Dennard |
| Colors: | Black, Ivory |
| Construction: | Hand Woven |
| Material: | Face: 60% Viscose / Face: 40% Wool |
| Pile: | No Pile |
| Styles: | Contemporary |
| Made In: | India |
| Thickness: | 0.25" |
| Fringe Length: | 3" |
| Price Range: | $$$$$ (Affordable) |























