š Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now









Nourison Jute Natural Beige Modern Indoor Washable Area Rug
| Colors: | Natural Beige |
|---|---|
| Construction: | Machine Made |
| Material: | Face: 45% Jute / Face: 28% Cotton / Face: 23% Polyester / Face: 4% Other Fibers / Warp: 45% Jute / Warp: 28% Cotton / Warp: 23% Polyester / Warp: 4% Other Fibers / Warp: PEVA (Polyethylene Vinyl Acetate) |
| Pile: | Medium Pile |
| Pile Height: | 0.25" |
| Styles: | Mid-Century Modern |
| Machine Washable: | Yes |
| Made In: | Turkey |
| Thickness: | 0.25" |
Select Title
From $16.45
Original: $47.00
-65%Nourison Jute Natural Beige Modern Indoor Washable Area Rugā
$47.00
$16.45Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Colors: | Natural Beige |
|---|---|
| Construction: | Machine Made |
| Material: | Face: 45% Jute / Face: 28% Cotton / Face: 23% Polyester / Face: 4% Other Fibers / Warp: 45% Jute / Warp: 28% Cotton / Warp: 23% Polyester / Warp: 4% Other Fibers / Warp: PEVA (Polyethylene Vinyl Acetate) |
| Pile: | Medium Pile |
| Pile Height: | 0.25" |
| Styles: | Mid-Century Modern |
| Machine Washable: | Yes |
| Made In: | Turkey |
| Thickness: | 0.25" |























